- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Religious Carpets
Religious Carpets
Our product range includes a wide range of gurudwara tent carpet, mosque floor carpet, ibadat janawaz carpet, square gurudwara carpet, arabia janamaz for prayer and gurudwara printed carpet.
Gurudwara Tent Carpet
Product Price: Rs 48 / Square FeetGet Best Price
Product Details:
| Width | 5 ft |
| Print Type | Digital Print |
| Backing | Jute |
| Material | BCF Yarn |
| Length | 45 m (148 ft) |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Color | Maroon |
| Wash Type | Hand Wash |
| Pattern | Printed |
| Packaging Type | Roll |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mosque Floor Carpet
Product Price: Rs 44 / Square FeetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Roll Width | 2.5 m |
| Carpet Thickness | Above 15 mm |
| Material | BCF Yarn |
| Pile Height | Above 11 mm |
| Design | Mehrab Design |
| Construction | Machine Tufted |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Color | Red |
| Usage Area | Madrasa Hall |
| Backing Material | Polypropylene |
| Country of Origin | Turkey |
| Pattern | Printed |
| Pack Type | Roll |
| Shape | Rectangular |
| Width | 4 Feet |
| Length | 100 Feet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ibadat Janawaz Carpet
Product Price: Rs 80 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Cotton |
| Color | Red |
| Packaging Type | Packet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Square Gurudwara Carpet
Product Price: Rs 47 / Square FeetGet Best Price
Product Details:
| Carpet Type | Carpet Tile |
| Material | BCF Yarn |
| Design Style | Floral |
| Pattern | Printed |
| Construction Type | Non-Woven |
| Construction | Fibre Bonded |
| Pile Height | 10 mm |
| Shape | Square |
| Usage/Application | GURUDWARA |
| Backing | Latex |
| Backing Material | Bitumen |
| Density (GSM) | 450 GSM |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Wash Type | Hand Wash |
| Recommended Use | Religious Place |
| Pack Type | Roll |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Arabia Janamaz For Prayer
Product Price: Rs 110 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Blue |
| Size | Large |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mosque Floor Carpet
Product Price: Rs 84 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Red |
| Usage/Application | Floor |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gurudwara Printed Carpet
Product Price: Rs 55 / Square FeetGet Best Price
Product Details:
| Carpet Type | Wall-to-Wall |
| Width | 5 ft |
| Material | BCF Yarn |
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Printed |
| Backing | Non-Woven |
| Construction Type | Machine Woven |
| Pile Height | 10 mm |
| Usage/Application | Gurudwara |
| Length | 147.6 |
| Shape | Rectangular |
| Color | Maroon And Silver |
| Size | 20-30 Feet Length |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Wash Type | Hand Wash |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gurudwara Runner Carpet
Product Price: Rs 49 / Square FeetGet Best Price
Product Details:
| Runner Length | 150 cm |
| Runner Type | Prayer Runner |
| Runner Width | 60 cm |
| Material | BCF Yarn |
| Length | 6 ft |
| Width | 3 ft |
| Color | MAROON |
| Feature | Washable |
| Shape | Rectangular |
| Weave Type | Machine Made |
| Pattern | Plain |
| Usage Area | Temple |
| Backing | Non Woven |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Wash Type | Hand Wash |
| Features | Stain Resistant, Washable |
| Pack Type | Roll |
Yes! I am InterestedRequest A Callback