- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Tent Matting Rolls
Tent Matting Rolls
We are a leading Manufacturer of 5d printed wedding carpet (tent matting), 7d rotery matting roll, digital printed tent matting roll, designer printed tent matting roll, non woven printed tent matting roll and blue plain tent matting rolls from Panipat, India.
5D Printed Wedding Carpet (Tent Matting)
Product Price: Rs 5,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Roll Size | 5ft x 150 ft |
| Material | Non Woven |
| Roll Width | 5 ft |
| Usage | Wedding Event |
| Thickness | 3 mm |
| GSM | 800 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
7d Rotery Matting Roll
Product Price: Rs 4,700 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Roll Size | 5ft x 150 ft |
| Material | Non Woven |
| Pattern | Printed |
| Color | Red |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Packaging Type | Roll |
| Length | 45 Meter |
| Width | 10 Feet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital Printed Tent Matting Roll
Product Price: Rs 5,800 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Roll Size | 5ft x 150 ft |
| Material | BCF |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Color | Available in Red, Yellow etc |
| Pattern | Printed |
| Length | 35-40 Meter |
| Width | 10 Feet |
| Pack Type | Roll |
| Shape | Rectangular |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Designer Printed Tent Matting Roll
Product Price: Rs 4,200 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Red, Maroon, etc |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Hand Wash |
| Length | 45 Meter |
| Width | 10 Feet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Non Woven Printed Tent Matting Roll
Product Price: Rs 4,200 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Non Woven |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Printed |
| GSM | 600 |
| Width | 10 Feet |
| Length | 35-40 Meter |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Blue Plain Tent Matting Rolls
Product Price: Rs 69 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Blue |
| Material | Non Woven |
| Size | 45 m Length |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Width | 10 Feet |
| Wash Type | Hand Wash |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Tent Matting Digital 7Dmatting For Tent
Product Price: Rs 4,850 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Nonwoven PP |
| Roll Width | 5 ft |
| Usage Area | Event Hall |
| GSM | 800 gsm |
| Roll Length | 50 m |
| Pattern | Plain |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Non Woven Plain Tent Matting Roll
Product Price: Rs 69 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Color | Brown |
| Material | Non Woven |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Width | 10 Feet |
| Length | 36 Meter |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
5D Printed Tent Matting Rolls
Product Price: Rs 5,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Nonwoven PP |
| Roll Width | 6 ft |
| Usage Area | Tent |
| GSM | 600 gsm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Printedjute Tent Matting Roll
Product Price: Rs 5,200 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Non Woven |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Printed |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Length | 45 Meter |
| Wash Care | Hand Wash |
| Width | 5 Feet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Printed Tent Matting Roll
Product Price: Rs 5,150 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Felt |
| Color | Available in Red, Maroon, etc |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Printed |
| Width | 10 Feet |
| Length | 45 Meter |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Printed Tent Mat Roll
Product Price: Rs 5,300 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Nonwoven PP |
| Roll Width | 5 ft |
| Usage Area | Tent |
| GSM | 400+ GSM |
| Roll Length | 150 ft |
| Pattern | Plain |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Tent Matting Rolls
Product Price: Rs 5,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Nonwoven PP |
| Roll Width | 5 ft |
| Usage Area | Event Hall |
| GSM | 400+ GSM |
| Roll Length | 150 ft |
| Pattern | Plain |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital print Matting Roll
Product Price: Rs 5,700 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Roll Size | 5ft x 150 ft |
| Material | Jute |
| Color | Red, Maroon, etc |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Printed |
| Length | 45 Meters |
| Width | 5 Feet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback