- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Floor Carpet
Floor Carpet
Our product range includes a wide range of turkish prayer rug, wedding carpet in delhi, non woven chromojet printed carpet, kadife prayer mat and janamaz prayer mat.
Turkish Prayer Rug
Product Price: Rs 150 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 27 x 44 cm |
| Color | Red |
| Usage/Application | Floor |
| Country of Origin | Made in India |
Weight - 500 Grams
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wedding Carpet In Delhi
Product Price: Rs 5,300 / RollGet Best Price
Product Details:
| Carpet Type | Carpet Tile |
| Material | Polyester |
| Pattern | Printed |
| Design Style | Floral |
| Construction | Machine Woven |
| Pile Height | 5 mm |
| Backing Material | rotery |
| Usage/Application | Home |
| Design | Royal |
| Color | Red |
| Special Features | Washable |
| Recommended Use | Banquet Hall |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Non Woven Chromojet Printed Carpet
Product Price: Rs 6,000 / RollGet Best Price
We, Uttam Udhyog, are the leading organization engaged in Manufacturing and Wholesaling of Floor Carpets, BCF Printed Carpets, Chromojet Printed Carpets and Religious Carpets etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Kadife Prayer Mat
Product Price: Rs 210 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Type | Padded |
| Material | Velvet |
| Size (L x B) | 70x110 cm |
| Pattern | Printed |
| Country of Origin | Turkey |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Janamaz Prayer Mat
Product Price: Rs 28 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 250 Square Feet
Product Brochure
Product Details:
| Material | Velvet |
| Size (L x B) | 70x110 cm |
| Color | Blue |
We, Uttam Udhyog, are the leading organization engaged in Manufacturing and Wholesaling of Floor Carpets, BCF Printed Carpets, Chromojet Printed Carpets and Religious Carpets etc. As a quality conscious organization, all the products are provided to the clients as per the international standards
Yes! I am InterestedRequest A Callback