- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Floor Carpets
Floor Carpets
Banquets Printed Carpet
Product Brochure
| Width | 5 ft |
| Print Type | Digital Print |
| Backing | Non-Woven |
| Length | 45 m (148 ft) |
| Usage/Application | Banquets Hall |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Material | Jute(Filling Material) |
| Color | Available in Yellow, Orange, Red , Maroon etc |
| Size | 4-5 Feet Width |
| Pattern | Printed |
| Wash Type | Hand Wash |
| Pack Type | Roll |
Non Woman Carpet
Minimum Order Quantity: 20 sq ft
Product Brochure
| Construction Type | Chemical Bonded |
| Carpet Material | Polyester |
| Carpet Thickness | 5 mm |
| Usage Area | Event |
| Color | Red |
| Surface Pattern | Velour Finish |
| Roll Width | 147.6 |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Color Family | Red |
| Total Weight (GSM) | 500 gsm |
| Wash Type | Hand Wash |
| Material | Non Woven |
| Pattern | |
| Width | 5 Feet |
| Length | 45 Meter |
We, Uttam Udhyog, are the leading organization engaged in Manufacturing and Wholesaling of Floor Carpets, BCF Printed Carpets, Chromojet Printed Carpets and Religious Carpets etc. As a quality conscious organization, all the products are provided to the clients as per the international standards
Designer Tent House Carpet
| Construction Type | Chemical Bonded |
| Carpet Material | Polyester |
| Carpet Thickness | 8 mm |
| Usage Area | Event |
| Shape | Rectangular |
| Roll Width | 1.5 m |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Color Family | Black |
| Total Weight (GSM) | 500 gsm |
| Material | Non Woven |
| Pack Type | Roll |
| Length | 36 Meter |
| Width | 10 Feet |
| Surface Pattern | Plain |
| Pattern | Printed |
Comprehending the varied desires of our clients, we are instrumental in presenting a comprehensive range of Designer Tent House Carpet.
Tent Matting Roll
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Material | Jute |
| Roll Width | 5 ft |
| Usage Area | Tent |
| GSM | 500 gsm |
| Roll Length | 150 ft |
| Pattern | Plain |
| Color | Green |
| Size | 5 feet by 45 meters |
| Brand | sunderam / Uttam |
| Features | Easy Clean |
| Edge Finish | Overlocked |
| Country of Origin | Made in India |
Designer Printed Tent Carpet
| Print Type | Normal Print |
| Backing | NON WOVEN |
| Material | Jute(Filling Material) |
| Construction Type | Non-Woven |
| Length | 45 m (148 ft) |
| Pile Height | 5X15 |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Carpet Type | Carpet Tile |
| Density (GSM) | 450 GSM |
| Features | Washable |
| Wash Type | Hand Wash |
| Pattern | Printed |
| Usage Area | Banquet Hall |
| Packaging Type | Roll |
| Width | 5 Feet |
| Legth | 15 Feet |
Capitalizing on the ability of our skilled personnel, we are keenly instrumental in delivering a comprehensive array of Designer Printed Tent Carpet.
Jainamaz Prayer Mats
Minimum Order Quantity: 02 Square Feet
Product Brochure
| Type | Roll (Saff) |
| Material | Cotton |
| Size | 70x110 cm |
| Packaging Type | Polybag |
| Size (L x B) | 70x110 cm |
| Pattern | Customized |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 750 g |
| Feature | Customized |
| Features | Washable |
| Color | Red |
Designer Quilted Carpet
Product Brochure
| Carpet Type | Quilted Carpet |
| Design Style | Solid Color |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Color | Red |
| Size | 5X15 |
| Material | Non Woven |
| Shape | Rectangle |
| Pack Type | Roll |
| Pattern | Printed |
To meet variegated demands of our patrons, we are betrothed in providing a high-class series of Quilted Carpet. These are available in diverse configura
Artificial Grass Carpet
Minimum Order Quantity: 25 Square Feet
Product Brochure
| Material | PP |
| Shape | Straight |
| Color | green grass |
| Is It Washable | Washable |
| Usage/Application | Outdoor |
Rectangular Tent Carpet
Product Brochure
| Width | 5X15 |
| Roll Width | 5x15 |
| Print Type | Normal Print |
| Backing | Non-Woven |
| Backing Type | Paper |
| Material | Non Woven |
| Length | 5X15 |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Floor |
| Roll Length | 5x15 |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Size | 5x15 Feet |
| Color | Available in Maroon, Red, Orange etc |
| Pattern | Printed |
| Design | Traditional |
| Packaging Type | Roll |
Banquet Carpet
Product Brochure
| Carpet Type | Carpet Tile |
| Material | Non Woven |
| Design Style | Floral |
| Pattern | Printed |
| Construction Type | Machine Woven |
| Construction | Non-Woven |
| Pile Height | 147.3 mm |
| Usage/Application | Banquet |
| Shape | Rectangular |
| Backing | Jute |
| Backing Material | Jute |
| Color | Available in Red, Maroon, Blue etc |
| Density (GSM) | 450 GSM |
| Brand | Uttam Udhyog |
| Special Features | Colorfast |
| Width | 15 Feet |
| Length | 40 Feet |
Galicha Carpet For Tent Purpose
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Width | 5 ft |
| Print Type | 3D Print |
| Backing | Non-Woven |
| Material | Cotton |
| Length | 45 m (148 ft) |
| Brand | Uttam Udyog |
| Color | Red |
| Pattern | Printed |
| Packaging Type | Polybag |
| Country of Origin | Made in India |